PRAGUE AIRPORT REGION

cz | en

Letiště Praha

Letiště Praha

Společnost Letiště Praha je provozovatelem Letiště Václava Havla Praha, nejvýznamnějšího mezinárodního vzdušného přístavu v České republice a druhého největšího ve střední a východní Evropě. Ročně odbaví okolo 11 milionů cestujících. Nachází se na severozápadním okraji české metropole. V současné době na Letišti Václava Havla Praha působí na 51 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se 111 destinacemi v 42 zemích, 5 pravidelných cargo dopravců a další desítky společností pak zajišťují charterovou přepravu.

Letiště Václava Havla Praha je moderním evropským vzdušným přístavem, zároveň také klíčovým prvkem infrastruktury České republiky a významným hybatelem ekonomické úspěšnosti státu. Společnost Letiště Praha vnímá jako nedílnou součást svého úspěšného působení také ochranu životního prostředí. Soustředí se na všechny jeho složky, přičemž největší důraz klade na minimalizaci hlukové zátěže civilní letecké dopravy na své okolí. Proto realizuje řadu provozních, ekonomických a technických opatření.

Společnost mj. realizuje protihluková opatření v dotčených obcích a městských částech hl. města Prahy na území vyhlášeného hlukového pásma a monitoruje hluk z leteckého provozu a dodržování letových tratí  pomocí jednoho z nejmodernějších systémů ANOMS 8. Dále provozovatel Letiště Václava Havla Praha reguluje noční provoz a vhodným nastavením hlukových poplatků motivuje dopravce k využívání nejmodernějších a tedy zároveň nejtišších letadel. Letiště Praha průběžně komunikuje se zástupci místních samospráv a podílí se na zkvalitňování podmínek života v okolí letiště např. formou finančních příspěvků na projekty v oblasti zlepšování životního prostředí či rozvoje občanské společnosti.

Nepříznivý vývoj světové ekonomiky, který se začal projevovat koncem r. 2008, se promítl i do letecké dopravy. K pozitivnímu obratu došlo až v závěru r. 2009, kdy Letiště Václava Havla Praha zaznamenalo mírný meziroční nárůst počtu cestujících. Tento příznivý trend pokračuje i nadále. Dlouhodobé priority rozvoje letiště, mezi které patří zejména příprava projektu výstavby paralelní dráhy, zvyšování počtu pravidelných spojení a provozujících leteckých dopravců, rozšiřování služeb pro cestující a zvyšování jejich kvality, zůstávají nezměněny.

 

Letiště Praha

TOPlist